Wednesday, March 23, 2011

fiinance
ministers of India
Finance Minister Term
Liaquat Ali Khan
1946-1947 (interim
government)
John Mathai 1948-1949
R. K. Shanmukham
Chetty 1949-1951
Chintamanrao
Deshmukh 1951-1957
T. T. Krishnamachari
1957-1958
Jawaharlal Nehru
1958-1959
Morarji Desai 1959-1964
T. T. Krishnamachari
1964-1967
Morarji Desai 1967-1970
Indira Gandhi 1970-1971
Yashwantrao Chavan
1971-1975
C. Subramaniam
1975-1977
Morarji Desai 1977-1979
Choudhary Charan Singh
1979-1980
Ramaswamy
Venkataraman
1980-1982
Pranab Mukherjee
1982-1985
V.P. Singh 1985-1987
S.B. Chavan 1987-1990
Madhu Dandavate
1990-1991
Manmohan Singh
1991-1996
P.Chidambaram
1996-1998
Yashwant Sinha
1998-2002
Jaswant Singh
2002-2004
P.chidambaram current